Piękna, zadbana i błyszcząca biżuteria to ozdoba kobiecej urody. Niestety po kilku miesiącach czy latach użytkowania srebrne kolczyki czy złoty pierścionek mogą nie prezentować się najlepiej. Jak dbać o biżuterię, w tym szczególnie o pierścionek zaręczynowy czy obrączki, by cieszyły nasze oko przez długi czas?

Czyszczenie błyskotek

Zaleca się systematyczne pielęgnowanie bizuterii. Po całodziennym użytkowaniu należy przetrzeć biżuterię suchą szmatką, usuwając pozostałości kosmetyków i potu. Raz w miesiącu dobrze jest przemyć biżuterię z zanieczyszczeń, można użyć w tym celu starej szczoteczki do zębów i wody. Nie należy samodzielnie czyścić powierzchni złoconych, zwłaszcza przy użyciu środków czyszczących i polerujących. Co pewien czas zaleca się oddać biżuterię do fachowej pielęgnacji i renowacji.

Użytkowanie biżuterii

  1. Przed przystąpieniem do prac domowych biżuteria powinna być ściągnięta z dłoni, to uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania czy wgniecenia oraz chemicznymi, wynikającymi z działania detergentów.
  2. Domowe środki czystości, a także kosmetyki – perfumy i lakiery mogą powodować przebarwienia biżuterii, a nawet uszkodzenie kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (bursztyn, perły).
  3. Biżuteria powinna być ściągnięta przed myciem rąk. Mydło może dostać się w szczeliny, z których trudno je usunąć, zwłaszcza wtedy, gdy biżuteria zdobiona jest kamieniami.
  4. Należy unikać noszenia biżuterii podczas uprawianiu sportów. Słona woda morska, woda w basenie mogą uszkodzić biżuterię, powodować przebarwienia lub czernienie.
  5. Biżuteria powinna być zdejmowana przed snem, szczególnie, jeśli jest wykonana z dmuchanego (dętego) złota.

Jak biżuteria powinna być przechowywana?

Każda sztuka biżuterii powinna być zawinięta w miękką tkaninę i szczelnie zamknięta w osobnym woreczku. Dzięki temu nie będzie narażona na uszkodzenie czy zakurzenie. Niepotrzebnie też się nie zabrudzi. Łańcuszków nie należy ciasno zwijać ani ich zaginać. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie biżuterii w specjalnej szkatułce lub w kuferku.